Diginutikuse test!

Millised on Sinu digiteadmised täna? Kas peaksid pöörduma nutinõustaja poole, osalema koolitusel või vaatama veebinare? Ehk oled hoopiski nutiguru ja ei vaja lisatarkust üldse?

1. Palun otsi iseseisvalt internetist järgnev info: millisel kuupäeval ja aastal astus ametisse Jüri Ratase juhitav valitsus?
2. Palun otsi iseseisvalt internetist järgnev info: mis aastal asutati Tallinnas laulu- ja mänguselts „Estonia”?
3. Konstantin Päts sündis 23. veebruaril 1874 Pärnumaal Tahkuranna vallas maaomanik Jakob Pätsi (1848–1909) …. lapsena. Tal oli neli venda ning üks õde. Märgi ära, mitmenda lapsena ta sündis.
4. Leiad internetist pildi, mille sooviksid alles hoida. Mida teha? (Märgi üks õige vastus.)
5. Kuhu pead vajutama, et avada menüü? (Märgi õige piirkond pildil.)
Sisene
ENGLISH РУССКИЙ
Eesti Vabariik Tervis ja
tervisekaitse
Toetused ja
pensionid
Perekond Töö ja töösuhted Ettevõtja
6. Leiad internetist põneva retsepti ning soovid seda tuttavatega jagada. Millist tehnoloogiat või rakendust saad selleks kasutada? (Märgi kõik õiged vastused.)
7. Kas e-kirjas on viisakas kasutada läbivalt suuri tähti, nt TERE, TOOMAS! KUIDAS LÄHEB? KAS OLETE JUBA PUHKUSELT TAGASI JÕUDNUD JA… (Märgi üks õige vastus.)
8. Otsid Google’ist enda kohta infot ning leiad infot, mida ei soovi teistega jagada, täpsemalt pildi sinu käsitsi antud allkirjast. Mida saad teha, et Google seda infot enam ei näitaks? (üks õige)
9. Näed poes meelepärast riideeset. Sa ei ole päris kindel, kas see sulle sobib ning tahad sõbralt nõu küsida. Tahad sõbrale helistada ja talle riideeset kirjeldada... Mida saaksid nutiseadme abil veel teha? (Märgi kõik õiged vastused.)
10. Alustasid e-kirja, aga pead selle ootamatult pooleli jätma. Kuidas teha nii, et hiljem ei peaks kirjutamist otsast alustama? (Märgi kõik õiged vastused.)
11. Vali tõene väide: (Märgi üks õige vastus.)
12. Pildil on ülesanne programmeerimist õpetavast mängust „Run, Marco!”. Millised loogilised sammud (käsklused) pead arvutile andma, et Marco jõuaks võimalikult väheste sammudega soovitud sihtkohta (tähega ruudukesele pildil)? Kasutada saad järgnevaid käsklusi:
(Lohista õiged käsklused küsimärgiga tähistatud kastidesse)
astu edasi
astu tagasi
hüppa edasi
hüppa tagasi
keera vasakule
keera paremale
13. Kuidas saad oma nutiseadet ja selles sisalduvat infot võõraste eest kaitsta? (Märgi kõik õiged vastused.)
14. Täidad internetis küsitluse ning vormi lõpetades näed järgnevat pilti:
Sul palutakse pildil olevad tähed sisse trükkida. Millega on tegu? (Märgi üks õige vastus.)
15. Milliseid turvalisi lahendusi kasutad (kasutaksid), et siseneda nutiseadmega pangarakendusse? (Märgi kõik õiged vastused.)
16. Vanaisa on koos laste ja lastelastega Türgis puhkusel ning soovib reisimuljeid Facebookis jagada. Millised riskid sellega kaasnevad? (Märgi kõik õiged vastused.)
17. Kuidas saad digitaalsete vahendite kasutamise abil säästa loodust? (Märgi kõik õiged vastused.)
18. Mis on digitaalne jalajälg? (Märgi üks õige vastus.)
19. Üritad nutitelefoniga pildistada, aga saad veateate, et mälu on täis. Kuidas probleem lahendada? (Märgi kõik õiged vastused.)
20. Kuidas on nutiseadmes võimalik teksti või ekraanil olevat infot suurendada? (Märgi kõik õiged vastused.)
21. Korraldad suguvõsa kokkutulekut ning pead erinevaid detaile (toitlustus, osalejate nimekiri jm) teiste sugulastega täpsustama. Nemad elavad eri linnades. Millised abivahendid võimaldavad peoga seotud tekstidokumente ühiselt koostada ja mugavalt täiendada? (Märgi kõik õiged vastused.)
22. Kui kaua kulub Google’i kaardirakenduse (https://maps.google.com/) põhjal aega, et Tallinna bussijaamast (Lastekodu 46) jalgsi Eesti Draamateatri (Pärnu mnt 5) juurde jõuda, kasutades kõige lühemat teed? (Märgi üks õige vastus.)
23. Mis kasu on diginutikusest? (Märgi kõik õiged vastused.)

Kohustuslikud lisaküsimused enne testitulemuste kuvamist: